„Wakacje z eksperymentem”
Za nami "wakacje z eksperymentem" czyli cykl zajęć z tematów takich jak : fizyka latania,
eksperymenty chemiczne, bioróżnorodność okolicy, ekologia-uczymy się prawidłowej segregacji, hoteliki dla owadów, legorobotyka-budowanie i programowanie robotów,
akustyka, czyli czy można zobaczyć dźwięk, budowanie instrumentów oraz innych zabawek fizycznych. Zajęcia przeprowadzone zostały w sposób interaktywny poprzez prezentowanie doświadczeń i pokazów opisujących zjawiska i procesy występujące w przyrodzie i technice.
Zajęcia były ciekawym połączenie nauki i zabawy. Atmosfera podczas zajęć była luźna i co najważniejsze, nikt nie wystawiał ocen. Dzieci przez eksperymenty poznawały chemię, fizykę, biologię i robotykę. Były też pokazy z użyciem mikroskopów i gry logiczne. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z biologii, w których uczestniczyły żywe karakany. Podczas wszystkich zajęć emocje były ogromne. Była to też wspaniała nauka strategii i współdziałania w grupie przez zabawę, bo szybko okazało się, że liczy się nie tempo, a współdziałanie i precyzja.
Kierownik Świetlicy
Zofia Sudoł
W stycznia 2022r. w wyremontowanym budynku przy ul. Kościuszki 110 w Nowej Dębie swoje drzwi dla 15 uczestników ( dzieci w wieku 7-15 lat) otworzyła świetlica środowiskowa. Świetlica powstała w ramach projektu pn. „Organizacja czasu wolnego interesariuszy rewitalizacji na terenie Gminy Nowa Dęba poprzez utworzenie świetlicy” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Świetlicą prowadzona jest w formie opiekuńczo - wychowawczej, funkcjonuje w strukturze organizacyjnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Dębie.
Celem świetlicy jest zapewnienie dzieciom opieki i wychowania w ramach zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych , oraz poprawa funkcjonowania rodzin poprzez wsparcie ich w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczej. Świetlica podejmuje działania w zakresie organizacji czasu wolnego dziecka, pomocy w nauce, rozwijaniu zainteresowań , organizacji zajęć sportowych, rekreacyjnych, kulturalno-edukacyjnych. W świetlicy prowadzone są także dodatkowe zajęcia rozwijające , które mają na celu podnieść u dzieci kompetencje kluczowe. Oprócz pomocy i wsparcia udzielanego dzieciom, wychowawcy świetlicy prowadzą porady, konsultacje i doradztwo dla rodziców i opiekunów oraz współpracują ze szkołą. Pobyt uczestników w placówce wsparcia dziennego jest nieodpłatny i dobrowolny. Świetlica nosi nazwę „Sowa- mądra głowa”, otwarta jest od poniedziałku do piątku od godz. 13.00 do 19.00.
Koordynator projektu
Maria Kosiorowska