AKCJA ZIMA 2024/2025
Zbliżający się okres zimowy to bardzo trudny czas dla osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych, samotnych, przewlekle chorych czy bezdomnych. Złe warunki atmosferyczne, znaczne spadki temperatur, opady i wiatr mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia tych osób. Mając także na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną zwracamy się do Państwa z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby, które mogą potrzebować pomocy i nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie w trudnych zimowych warunkach.
Bardzo Państwa prosimy o zaangażowanie w działania pomocowe, zachęcamy do alarmowania o zagrożeniach odpowiednich służb działających na terenie naszej gminy, a także do pomocy międzysąsiedzkiej, nic nie zastąpi bowiem zwykłej ludzkiej czujności i wrażliwości.
TELEFONY KONTAKTOWE
Miejsko–Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Dębie – 15 846 34 94,15 846 34 93
Komisariat Policji w Nowej Dębie – 47 825 30 30
Komisariat Policji w Tarnobrzegu – 47 825 33 10
Bezpłatny telefon alarmowy – 112
W okresie zimy w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim działa także bezpłatna całodobowa linia telefoniczna nr telefonu 987 dla Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.
Zrozumienie problemów i potrzeb osób w naszym najbliższym otoczeniu jest przejawem troski i wrażliwości – nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka.
Kierownik MGOPS
Maria Kosiorowska
PROCEDURA
postępowania z osobami bezdomnymi wymagającymi pomocy w okresie zimowym w województwie podkarpackim
I. Kierowanie
Służby porządkowe po rozeznaniu sprawy kierują osoby potrzebujące pomocy:
- W ciągu dnia
- do schronisk dla osób bezdomnych, schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, noclegowni, ogrzewalni lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe w okresie zimowym;
- do szpitala - osoby wymagające pomocy lekarskiej;
- do izby wytrzeźwień - osoby w stanie upojenia alkoholowego.
2. W godzinach wieczornych i nocnych
- jak wyżej, a w przypadku braku miejsc lub znacznej odległości od schronisk dla osób bezdomnych, schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, noclegowni, ogrzewalni lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, bezdomnych należy przewieźć do domów pomocy społecznej, które w okresie zimowym uruchamiają dodatkowo miejsca noclegowe.
Uwaga: w ekstremalnych sytuacjach i wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych oraz braku miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, noclegowniach, ogrzewalniach lub innych placówkach zapewniających miejsca noclegowe, domy pomocy społecznej przyjmą wszystkich bezdomnych w świetlicach.
Osoba bezdomna może przebywać w domu pomocy społecznej nie dłużej niż jedną dobę (z wyjątkiem sytuacji szczególnych).
- W czasie pobytu w ww. placówce bezdomny otrzymuje jeden nocleg, posiłki, możliwość umycia się i ewentualnej zmiany odzieży.
- Po skorzystaniu z ww. świadczeń bezdomny udaje się do najbliższego schroniska dla osób bezdomnych, schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, noclegowni, ogrzewalni lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe.
- Ośrodki pomocy społecznej wydają bezdomnemu bilet umożliwiający przejazd do schroniska.
Całodobowa bezpłatna infolinia 987 - pod jej numerem można zgłaszać potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej z powodu złych warunków atmosferycznych.